Skip to main content

Directory

Staff

VIEW: Alphabetical By Group
Julia Abate

Executive Director, The Ergonomics Center

Suha Aksoy

Mineral Dressing Engineer

Savanah Alberts

Sponsored Research Administrator

Carol Allen

Administrative Support Assoc

Tim Andrews

Linux System Administrator

Molly Andrews

Assistant Director of Philanthropy

Amanda Armstrong

IT Web Designer/Developer II

Scott Ashby

Research Administration Manager | Center Liaison

Karen Autry

Business Services Coordinator

Rachael Ayres

Student Services Specialist

Sandra Bailey

Student Services Specialist

Sabrina Balent

Administrative Support Spec

Celeste Barton

Student Services Specialist

Ryan Barton

Manager, Bioprocess Automation

Fiona Baxter

Associate Executive Director

Giles Beal

Extension Specialist

Lori Benn

Extension Specialist

Bailey Birkhead

Technology Support Analyst

Loree Blue

University Program Manager

Jack Boden

Communications Manager

Shirley Boyd

Human Resources Specialist

Zakiyya Brooks

Administrative Support Assoc

Evelyn Brown

Director, Extensions Research & Dev.

Adrian Bruno

IT Web Designer/Developer I

Heather Brutz

Transportation Program Director

Carissa Burroughs

University Program Associate

Candice Byrd

Director of Research Administration ASSIST Center and

John Cameron

Research Operation Manager-Exe

Vanessa Campos

Human Resources Specialist

Lauren Carlton

Strategic Planning and Marketing Manager

Domonique Carter

University Program Manager

Kristin Case

Quality Improvement Specialist

Vincent Chicarelli

Specialty Trades Technician

Chris Cohen

IT Analyst/Programmer II

Tim Coleman

Research Operation Manager-Exe

Sara Concini

Director, Graduate Career Services & Corporate Relations

Jasmine Covington

Administrative Support Spec

Wendy Cox

Administrative Support Assoc

Robert Crew Jr

Asst. Director Client and Market Development

Erica Cutchins

HR Programs and Training Specialist

Ben Cutler

Administrative Support Spec

Trung Dang

IT Integration & Sol. Prof. I

Anna Deak

Reactor Health Physicist

Latha Dombro

University Program Specialist

Rose Dorman

Administrative Support Assoc

Will Douglas

Specialty Trades Technician

Gemma Dove

Research Specialist-Nonexempt

Ken Dulaney

Director of Industry and Innovation

Elaine Emory

Department, Grants and Contracts Manager

Kevin Espinoza

Technology Support Analyst

Amy Fahey

Administrative Support Assoc

Jinxin Fan

Senior Research Scholar

Robyn Fillinger

University Program Specialist

Monica Foster

Manager for HR Operations and Strategy

Chel Frank

Sr. Advanced Administrative Specialist

Brian Freeman

Facilities Maint Tech'n - Mech

Brenda Gainey

STEPS Center Business Officer

Samantha Gibson

Clean Energy Senior Training Coordinator

Cara Glover

Graduate Admissions Specialist

Kaitlyn Godfrey

University Program Specialist

CJ Gosnell

Sponsored Research Administrator

Gerardo Granillo

Assistant Director of Compliance

Robert Green

Administrative Support Spec

Dan Green

Director of Information Technology & Operations

Michael Hahn

Accounting Technician

Linna Han

Senior Research Scholar

Patrick Hayes

Director of Research Administration

Nicole Hedges

Business and Education Manager of the Nanofabrication Facility

Shannon Helm

Senior Director, Communications

Phillip Henry

Student Services Coordinator

Danielle Herman

Associate Director of Communication

Richard Hodson

Senior Web Developer

KeAnne Hoeg

IT Bus Intelli/Data AnalysisII

Ryan Hoekstra

IT System Administrator II

Shelly Hoover-Plonk

Student Enhancement Programs Coordinator

William Irwin

University Program Specialist

Denise Jimenez

Business Systems Analyst I

Fenile Jones

Graduate Student Services Manager

Brandon Jones

Student Services Specialist

John Jones

IT System Administrator II

Pamala Judd

University Program Associate

Amanda Karam

Postdoctoral Research Scholar

Judith Kays

Research Specialist-Nonexempt

Tim Kelly

University Program Manager

Grace Kilroy

Research Operation Manager-Exe

Shelby Kimes

Public Comm Specialist

Anna Knight

Director of Development

Yung Koh

Senior Research Scholar

Hannah Kunkel

Assistant Director of Development, Alumni Engagement & Stewardship

Steven Kwasnick

Technology Support Analyst

Matt Labashousky

University Program Associate

Wendy Laing

Assistant Executive Director

Griffin Lamb

Asst Dean - Engineering

Marissa Langford

Director of Special Projects, Planning & Strategic Initiatives

Rob Lasson

Public Comm Specialist

Sarah Lawlor

Director of Development for Operations and Programs

DeAnna Lee

Accounting Technician

Linnea Linton

Assoc Director, Joint NCSU/UNCA Engineering Programs

Olivia Little

Technology Support Analyst

Brian Little

Senior Research Scholar

Susan Lloyd-Griffin

Administrative Support Spec

Gary Lofton

Specialty Trades Technician

Jacob Lohman

Bus & Tech App Technician

Jason Low

Senior Manufacturing Engineering Specialist

Kun Luan

Research Associate

Alrik Lunsford

Clean Transportation Specialist

Steve Lysenko

Senior Engineer - Clean & Renewable Energy

Kara Mack

Contracts and Grants Administrator

Tim MacNeil

University Program Specialist

Jeff Main

Extension Specialist

Michael Mantini

Specialty Trades Technician

Marcia Margotta

Associate Center Director - Operations

Lisa Marshall

Assistant Extension Professor | Director of Outreach, Retention & Engagement

George Martell

Technology and Safety Manager

Angela Martin

Director of Development for Prospect Strategy

Daniel Martin

Implementation Professional II

Vanessa May

University Program Associate

Abigail McGlamery

Administrative Support Assoc

Meghan Metcalfe

Manager for HR Programs and Training

Jamie Miller

University Program Specialist

Sarah Miller

Student Services Specialist

Heather Mitchell

Assistant Finance & Grants Manager

Liz Moore

Director of Facilities, Engineering

Star Moretz

Training Specialist

Design Training Programs

Andre Mosley

Implementation Professional II

Terri Moss

Director of Finance & Administration

Bradford Mott

Senior Research Scientist

Tamara Nagelberg

Program Supervisor, Open Enrollment

Dustin Norris

Assistant Director - Registration and Student Services

Nia Okoh

Student Services Specialist

Okan Pala

Senior Research Scholar

Laurinda Perez

​Assistant Director of Research Administration

Jasmine Petway

Human Resources Specialist

Jordan Powell

Research Technician-Nonexempt

Berni Premachandra

University Program Specialist

Kenya Pridgen

University Program Associate

Tyler Puckett

Systems Programmer/Analyst

Bethany Rainwater

University Program Specialist

Leslie Rand-Pickett

Director of Graduate Career Services

Tolar Ray

Marketing Communications Specialist

Cara Rebackoff

University Program Associate

Kanton Reynolds

Director, Undergraduate Programs & Associate Teaching Professor

Kim Roberts

Director of Recruiting, Enrollment Management & Educational Partnerships

Debra Robinson

University Program Associate

Pascal Rouxelin

Senior Research Scholar

Jonathan Rowe

Senior Research Scholar

Brittany Santore

Senior Clean Energy Training Coordinator

Aaron Sbarra

IT Integration & Sol. Prof. I

Laura Schranz

Director of Development

Nancy Shaw

Senior Teaching Academic Advisor

Ashley Shepherd

Senior Pre-Award Consultant

Ren Shore

Communications and Industry Relations Manager

Jonathan Simms

Research Specialist-Nonexempt

Danielle Sink

Advanced Computing Analyst

Andrew Sleeth

Graduate Admissions Manager

Leslie Smith

University Program Associate

Jordan Smith

Administrative Support Spec

Wendy So

Administrative Support Spec

Eva Stancil

University Program Associate

Summer Stauffer

IT Integration & Sol. Prof. I

David Sterling

IT Analyst/Programmer II

Jie Sun

Visual Arts Specialist

Joe Sutton

IT Integration & Sol. Prof. II

Ann Marie Tamayo

University Program Associate

Ran Tao

Senior Research Scholar

Emad Tawadrous

Specialty Trades Technician

Andre Taybron

Research Administrator (Post-Award Specialist)

Danita Taylor

Student Services Specialist

Juan Torres

Senior Research Scholar

Amos Tucker Jr

Research Operation Manager-Exe

Brian Vigna

Instructional Designer

Kendall Walker

Student Services Specialist

Karen Welton

University Program Specialist

Darlene West

Accounting Technician

Sean West

IT Integration & Sol. Prof. I

Shannon Williams

Assistant Dean, Personnel and Administration

Kari Williams

Student Services Specialist

Erica Wisecup

Director of Business Operations

Melody Woodyard

Assistant Director, Finance & Administration

Eddy Wu

IT Integration & Sol. Prof. I

Chet Wyrick

Research Operation Manager-Exe